Tagi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Motto

Wczoraj Moskwa, dziś Brukselahańba zdrajcom.

                                                                                                            Lublin 2004

Aktualny rząd polski próbuje coraz intensywniej okradać Polaków z ich Ojczyzny. Rzecz posuwa się naprzód we wszystkich aspektach życia społeczno-politycznego. Najtrudniej, jak zwykle, idzie władzy z Kościołem Katolickim, choć i tu najęto duchownych, którzy ją wspierają w zwalczaniu postaw patriotycznych obywateli. Wytworzyła się sytuacja, że na znakomitą większość tzw. autorytetów krajowych nie ma co liczyć. Ci nie pomogą z całą pewnością. Patriotom musi wystarczyć liczenie na samych siebie i życzliwych Polsce cudzoziemców, którzy od wieków dają świadectwo swojej sympatii do naszego kraju. Niniejszy wpis poświęcony jest takim właśnie wypowiedziom. Do czego zdolni w myśleniu o Polsce są natomiast nasi wraży krajanie, niech świadczy druga część niniejszego wpisu. Co myślą o naszej Ojczyźnie jedni i drudzy przygotowano na podstawie strony pl.wikiquote.org. Patriotyczna świadomość koniecznego oporu przeciwko ludziom, którzy zaplanowali rozpuścić naszą suwerenność i katolickość w morzu unijnego ateizmu, znajdzie wyraz w Marszu Niepodległości i Solidarności 13.12’11 r. w Warszawie o godz. 18. Miejscem zbiórki wyznaczono Plac Trzech Krzyży.

Cudzoziemcy o Polsce pozytywnie

Zawsze byłem stronnikiem polskiej idei, nawet wtedy, gdy moje sympatie opierały się wyłącznie na instynkcie (…). Moja instynktowna sympatia do Polski zrodziła się pod wpływem ciągłych oskarżeń miotanych przeciwko niej; i – rzec mogę – wyrobiłem sobie sąd o Polsce na podstawie jej nieprzyjaciół. Doszedłem mianowicie do niezawodnego wniosku, że nieprzyjaciele Polski są prawie zawsze nieprzyjaciółmi wielkoduszności i męstwa. Ilekroć zdarzyło mi się spotkać osobnika o niewolniczej duszy, uprawiającego lichwę i kult terroru, grzęznącego przy tym w bagnie materialistycznej polityki, tylekroć odkrywałem w tym osobniku, obok powyższych właściwości, namiętną nienawiść do Polski. Nauczyłem się oceniać ją na podstawie tych nienawistnych sądów – i metoda okazała się niezawodną. (Gilbert Keith Chesterton)

Ten kraj jest bardzo piękny. Rozumiem teraz, jak można go kochać. (Piotr Curie)

Polacy to naród, który doświadczył wielu trudnych okresów, ale bez względu na trudności i przeciwieństwa zachował ducha i determinację. Podziwiam Naród Polski. (Dalajlama XIV)

Polska wie, na czym polega wolność. Polacy wiedzą też, na czym polega solidarność. (Micheil Saakaszwili)

Polska to piękny kraj. Pamiętam szczególnie Lublin, który odwiedziłem. Mieszka tam Hosen, jest jasnowidzem. Chociaż jest niewidomy, to energetycznie może się połączyć z każdym. Polska to bardzo uduchowiony kraj. (Ashton Kutcher)

Polska jest wałem ochronnym Europy. (François Le Clerc du Tremblay – 1635)

Odległości z Warszawy do Moskwy i z Warszawy do Brukseli są identyczne. Znak mówi, że Polska nie jest na wschodzie, ani na zachodzie. Polska jest centrum cywilizacji europejskiej. Wniosła rzeczywiście wiele w kształtowanie się tej cywilizacji. Czyni to również dzisiaj w sposób znaczący, nie godząc się na uciemiężenie. (Ronald Reagan – 1982)

Mówiłem im, jakim niezwykłym krajem jest Polska. W niektórych dziedzinach i w jakimś sensie jestem częścią Polski, bo pochodzę z Chicago. Mieszkałem w Chicago, a tam w pewnym sensie każdy musi się stać Polakiem – chyba, że coś z nim jest nie tak. (Barack Obama)

Jedyną szansą na trwałe powstanie Polski i normalny rozwój Europy jest zniszczenie Rosji z jej azjatyckimi zwyczajami politycznymi i obyczajowymi. (Karol Marks)

Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia. (Karol Marks)

Człowiek, który potrafi mówić po łacinie, może odbyć podróż z jednego końca Polski na drugi z taką łatwością, jak gdyby urodził się w tym kraju. Mój Boże! Cóż by uczynił dżentelmen, któremu by przyszło podróżować po Anglii, a który nie znałby żadnego języka prócz łaciny (…). Nie mogę się nie użalić nad kondycją takowego podróżnika. (Daniel Defoe)

Boże błogosław naród polski. (George Walker Bush)

W Polsce bije serce świata. (Norman Davies)

Trzeba nam teraz wszystkiej energii, zwłaszcza energii polskiej (…). Moja Polska to kraj, który najbardziej ucierpiał od wojny. Gdyby moje cierpienie mogło go uratować, chętnie bym się posłużył mym wielkim kanonierskim batem. Jesteśmy najszlachetniejszą i najbardziej nieszczęśliwą, ale i najdzielniejszą rasą świata. (Guillaume Apollinaire)

Krajanie o Polsce negatywnie

Polska jest, za przeproszeniem cywilizacyjnym zadupiem, które tak naprawdę nie liczy się w świecie.  (Stanisław Lem)

Wątły chłopiec – z Polską w ciężkim tornistrze. (Julian Przyboś)

Polska nie może być krajem normalnym, bo normalni ludzie są tu mniejszością. (Roman Kotliński)

Po czym poznaje się polskość w krzyżu? Bo opadły mu ramiona? (Michał Ogórek)

Pochodzę z kraju, który wielokrotnie był rujnowany i unicestwiany, więc jest to dziedzictwo po moich przodkach. Żyję ze świadomością bezwzględnej tymczasowości wszystkiego. (Agnieszka Brzeżańska)

Państwo, w którym politykę zagraniczną prowadzi wdowa, choćby i po samym prezesie Kurtyce, jest państwem istniejącym tylko przez przypadek, państwem skazanym na zagładę. Dzisiaj utrzymuje nas przy życiu przypadek geopolitycznego ładu powstałego w Europie po roku 1989 (…). (Cezary Michalski)

Nieszczęściem Polski jest to, że jej historia jest zakłamana jak nigdzie na świecie. (Jerzy Giedroyć)

Największym problemem Polski jest zły stosunek [Polaka] do samego siebie: podejrzliwość, kłótliwość, swarliwość, nienawiść, kompleksy, brak pewności siebie i negatywny stosunek do własnej historii. I aby jeden drugiemu mógł dojechać dobrze, gotów jest przy okazji popełnić samobójstwo. (Władysław Bartoszewski)

Mówimy o Polsce. Tam nic i nigdy nie jest normalne. (Andrzej Sapkowski)

Jedyną dobrą rzeczą, jaką można powiedzieć o Polsce, jest to, że mamy bardzo ładne dziewczęta. Zła zaś to ta, że wolimy pójść w niedzielę do kościółka, a po mszy zapomnieć o wszystkim. Tak jest bezpieczniej (…). (Stanisław Lem)

Doświadczenia polityczne III Rzeczypospolitej – analogiczne do innych krajów postsowieckich – prowadzą do wniosku, że demokracji uprawiać nie umiemy. (Jacek Kuroń)

Czasami mi się wydaje, że ten kraj jest psychicznie chory. (Wisława Szymborska)

Chcieliście Polski no to ją macie. (Konstanty Ildefons Gałczyński – 1936)

A wiosną – niech wiosnę, nie Polskę zobaczę. (Jan Lechoń)

A u was nuda i bieda/ myszy, deszcz i Polska. (Jan Lechoń)

O take Polskę zawsze walczyłem. (Lech Wałęsa)